ss6/content/argumenti.md

2.3 KiB

Title Order
Argumenti proti pozidavi 2

1. Bivša stališča MOL:

· Pobuda ni skladna z urbanističnim kriterijem ohranjanja bivalne kakovosti v obstoječih soseskah.

· Območje predstavlja zeleno površino strnjenega naselja. Te površine imajo pomembno socialno in ekološko funkcijo, omogočajo ureditev prostorov druženja in izboljšujejo mikroklimatske pogoje.

· Zgoščevanje soseske z gradnjo novih objektov na odprtih zelenih površinah ni le nesprejemljivo, ampak nevzdržno.

. Povprečje gostote poseljenosti na km2 je po zadnjih podatkih za Ljubljano iz leta 2019 1.065,4 občanov/km2. Znotraj Šišenske soseske 6 je že sedaj skoraj štiri krat višja gostota prebivalstva, in sicer le-ta znaša več kot 4.100 prebivalcev/km2. (vir: MOL)

2. Argumenti stroke:

· Soseska ŠS-6 predstavlja enega kvalitetnejših primerov stanovanjske gradnje v Ljubljani, ki je bila realizirana kot prva zaključena urbanistična enota.

· Načrtovana je bila skladno z urbanističnimi načeli Ravnikarjeve “idealne soseske”.

· Odprte zelene površine in parki soseske ŠS-6 spadajo med lepše primere krajinskega oblikovanja javnih površin v Ljubljani.

· Zelene površine znotraj sosesk izboljšujejo mikroklimatske pogoje.

· Podpora Fakultete za arhitekturo (Uni. Lj.).

3. Stališča stanovalcev:

· Z gradnjo stanovanj bi rešili dolgoletni spor MOL z zasebnim investitorjem; gre za poravnavo na račun stanovalcev v soseski.

· Zgoščevanje soseske z gradnjo novih objektov na odprtih zelenih površinah ni sprejemljivo.

· Pobuda ni skladna z urbanističnim kriterijem ohranjanja bivalne kakovosti v obstoječih soseskah.

· ŠS-6 ima že v obstoječem stanju nadpovprečno visoko gostoto poseljenosti in je v primerjavi s celotno Ljubljano skoraj štirikrat gosteje poseljena.

· Večja gostota poselitve bo negativno vplivala na obremenitev vzporedne infrastrukture (vrtci, šole), ki je že v trenutni situaciji preobremenjena, pričakujemo pa lahko še poslabšanje po zaključku gradenj na drugi strani Celovške (Rastoderjevi stolpnici, Kvartet, …).

· Ustvarjen precedens bi vodil v nadaljnje spremembe OPN in posledične pozidave, ki bi bile v nasprotju z interesi občanov in etažnih lastnikov.